مشاهده خبر بازگشت به لیست اخبار

اگر به دنبال امنیت اطلاعاتتان هستید باید از لینوکس استفاده کنید

نوشته شده توسط: زارع
در تاریخ:

ویندوز تا به حال به خاطر جاسوسی اطلاعات مورد انتقاد بسیاری از منتقدین قرار گرفته است اما موضوع فقط ویندوز نیست. از وقتی که سیستم عامل Yosemite اپل وارد بازار شده دیگر کمپانی اپل هم مورد اعتماد نیست و البته این موضوع برای سیستم عامل های Chrome OS ، Android و iOS نیز صادق است! تمامی این سیستم عامل ها بر پایه سرویس های ابری ساخته شده اند.

 پس جواب چیست؟ لینوکس.

سیستم عامل لینوکس از خیلی جهات سیستم عامل مطمئنی میباشد اما امنیت یکی دیگر از دلایلی است که باید به لینوکس روی آورد. در گذشته، زمانی که ویندوز مایکروسافت امنیت ضعیفی داشت حداقل به سازندگان ویندوز اطلاعات شما را گزارش نمیکرد! اما اکنون دیگر اینگونه نیست و بقیه سیستم عامل ها نیز اطلاعات شما را به سازندگان گزارش میکنند.

سیستم عامل کروم و اندروید که خود از لینوکس نشئت گرفته اند فقط با اینترنت کاربردی هستند و به قولی زنده اند. شرکت گوگل پول خود را از اطلاعات شما به دست می آورد. پس اگر امنیت اطلاعات برای شما مهم است شما به سیستم عاملی نیاز دارید که حرکات و اطلاعات شما را در کل جهان پخش نکند. این موضوع فقط با لینوکس عملی میشود.

میپرسید چرا؟ به این دلیل که شما قطعا میتوانید از سرویس های ابری ای مثل جیمیل و یا حتی مایکروسافات آفیس 365 بر روی لینوکس استفاده کنید و اکثر اپلیکیشنهای لینوکس فقط بر روی دسکتاپ شما هستند و فقط در آنجا فعالیت میکنند.

اپلیکیشنهایی مثل LibreOffice ، Evolution Email و ویرایشگرعکس GIMP که به صورت پیش فرض بر روی لینوکس نصب هستند قطعا به خوبی رقیبان ویندوزی خود هستند. اگر هم نیاز به اپلیکیشنهای ویندوزی دارید میتوانید با استفاده از نرم افزار Wine 2 اپلیکیشن ویندوزی خود را بر روی لینوکس اجرا کنید. برای مثال Microsoft Office به راحتی با ابزار Wine بر روی لینوکس قابل اجرا میباشد.

اگر که فکر میکنید کار با لینوکس سخت است باید بگویم که اینطور نیست. ورژن های جدید لینوکس بسیار ساده تر هستند. برای مثال لینوکس Mint تمام امکانات کاربری مشابه ویندوز را دارد. اگر شما با هر سیستم عاملی کار کرده باشید پس با لینوکس هم میتوانید کار کنید.

به علاوه لینوکس نسبت به ویندوز در مقابل آسیب ها مقاوم تر است. اگر شما امنیت بیشتر میخواهید و کاربر حرفه ای هستید میتوانید از ویرایش های مقاوم شده لینوکس مانند Kali، Qubes و Tails استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که آنچه که شما در اینترنت انجام میدهید میزان امنیت شما را مشخص میکند. مثلا اگر شما فردی هستید که هر روز در فیسبوک پُست جدید میگذارید حتی Tails هم نمیتواند امنیتی برای شما فراهم کند.

البته این اشتباه را نکنید که لینوکس از لحاظ امنیتی بی عیب است. خیر. اما نسبت به سایر سیستم عامل ها مشکلات امنیتی بسیار کمتری دارد. همانطور که اسطوره امنیت اطلاعات بروس شناير گفته است : امنیت یک پروسه است نه یک محصول.

با لینوکس شما شروعی امن تر و خصوصی تر خواهید داشت.


هیچ دیدگاهی تاکنون برای این خبر ثبت نشده است.

اولین نفر باشید!
دیدگاه خود را ثبت کنید: