مشاهده خبر بازگشت به لیست اخبار

سیستم جامع اطلاعات بیمارستانی (HIS)

نوشته شده توسط: فروزان
در تاریخ:

بخش اول

مراقبت و سلامت، مقوله بسیار مهمی در همه جوامع به شمار می رود و برای حوزه سلامت این یک ضرورت اجتناب ناپذیر است که باید امور، با کارایی و اثربخشی بالا انجام گردند. روزانه صدها هزار نفر از مردم به بیمارستان ها و سایر مؤسسات ارائه کننده خدمات سلامت مراجعه نموده و سرویس می گیرند و کارمندان این مؤسسات بایستی اطلاعات بالینی و عملیاتی وسیعی را در این ارتباط انجام دهند. در گذشته این امکان بود که این اطلاعات به صورت دستی مدیریت شود که این باعث زمان بر بودن کارها و کاهش بهره وری می شد. اما امروزه بیمارستان ها به سیستم اطلاعات بیمارستانی مجهز شده اند که مدیران و کارکنان را در اداره اطلاعات بالینی و اداریِ مربوطه کمک می کند. 

HIS که در واقع مخفف hospital information system می باشد و برگردان آن به فارسی «سیستم جامع اطلاعات بیمارستانی» می شود به معنای پیاده‌سازی سیستم یکپارچه تولید اطلاعات لازم برای مدیریت تمامی فعالیت‌های مربوط به سلامت، از قبیل برنامه ریزی، نظارت، هماهنگی و تصمیم‌گیری می‌باشد. پشتیبانی از فعالیت‌های بیمارستان در سطوح کاربردی، تاکتیکی واستراتژیک است، وظیفه HIS این است که از کامپیوتر و وسایل ارتباطی برای جمع آوری و ذخیره استفاده کند. هدف از HIS استقرار یک سیستم پردازش، بازیابی وارتباط دادن مراقبت بیمار واطلاعات اداری به تمامی فعالیت‌های مربوط به بیمارستان می باشد. در یک سیستم اطلاعات بیمارستانی، داده ها باید به صورت منسجم در پایگاه داده‌ها ذخیره شوند و در دسترس کاربران مجاز، در محل و در زمانی که داده‌ها مورد نیاز است و در فرمتی که با نیازهای خاص کاربر منطبق باشد، قرارداده شوند.

استفاده از HIS موجب حذف رویه های تکراری و غیر ضروری ، افزایش سرعت و دقت در ارائه خدمات ، ارتقا کیفیت خدمات و از همه مهمتر برقراری ارتباط بین بیمارستان ها و مراکز درمانی می باشد.

برای استفاده از HIS چند گزینه حائز اهمیت می باشد: که زیر ساخت یکی از مهمترین این عوامل می باشد  و نرم افزار HIS و کاربران آن در مرحله بعدی قرار می گیرند.

HIS های مدرن شامل برنامه های کاربردی بسیاری که به بیشتر نیاز های دپارتمان های مختلف یک بیمارستان رسیدگی می کند، می باشد. آنها اطلاعات مربوط به کلینیک ها، امور مالی، آزمایشگاهی، پرستاری، داروخانه و نیز بخش های رادیولوژی و آسیب شناسی را مدیریت می کنند. بیمارستانی که از HIS استفاده میکند دسترسی سریع و قابل اعتماد به اطلاعات دارد، از جمله سوابق بيماران ، نشان دادن اطلاعات بیشتر در مورد تعداد بیماران، جنسیت، سن و موارد دیگر است. حتی با یک کلیک ساده موس می توان به تمام اطلاعات سیستم مالی بیمارستان ، رژیم غذایی بیماران و حتی داروهای موجود و یا توضیع شده دسترسی پیدا کرد. با استفاده از این اطلاعات به طور مثال می توان استفاده از دارو های مختلف را زیر نظر گرفت و برای بهتر شدن اثر این دارو ها بیماران و دارو هایشان را تحلیل کرد. بیمارستان هایی هستند که سیستم HIS آنها بالغ بر ۲۰۰ ماژول مختلف را در یک HIS واحد تلفیق کرده اند.

سيستم های جامع اطلاعات بيمارستانی روز به روز در حال پیشرفت و پیشرفته شدن و اضافه شدن ماژول ها و ایده های جدید در خصوص رفاه حال بیماران و کارکنان آن بیمارستان ها هستند. اما HIS در صورتی که باعث سردرگمی کارکنان بیمارستان شود بلا استفاده می شود. به همین دلیل سیستم جامع اطلاعات بیمارستانی باید بسیار کاربر پسند باشد و آموزش های آن به طور کامل توسط سازنده به کارمندان ارائه شود و مورد دیگر انتخاب مسئول سیستم می باشد به طوریکه هر سيستم نرم افزاري  نيازمند يك مدير مسئول هست تا آن را با علم و تجربه خود مديريت نمايد. به همین دلیل باید یک محل  و یک مدیر مناسب برای سیستم HIS در نظر گرفته شود. از طرفی عدم دقت در انتخاب مدیر باعث می شود که سیستم بلااستفاده شود.

یک HIS خوب خدمات سودمندی را به بیمارستان ارائه میدهد اما نه به این معنی که از کارایی سیستم مدیریت بیماران کم کند و مثلا به کیفیت سیستم مالی اضافه کند و باید به این نکته توجه داشت که هدف اصلی رفاه و مدیریت مناسب بیماران است. سیستم HIS همچنین باید بیمار محور ، پزشک محور  ، مقرون به صرفه و مقیاس پذیر باشد. فن آوری به سرعت در حال تغییر می باشد و اگر سیستم جامع اطلاعات بیمارستانی از انعطاف پذیری خوبی برخوردار نباشد در نتیجه قادر به رشد دادن بیمارستان نمی باشد. همچنین یک سیستم جامع اطلاعات بیمارستانی مزایای مؤثری مانند موارد زیر دارا می باشد :

                     افزایش یکپارچگی اطلاعات

                     کاهش اشتباهات رونویسی

                     کاهش احتمال ورود اطلاعات تکراری

                     بهینه سازی گزارش های چرخه زمانی

سیستم های جامع اطلاعاتی مدرن بیمارستان ها معمولا از رایانه های سریع متصل به یکدیگر از طریق یک شبکه بهینه شده استفاده می کنند . این کامپیوتر ها برای جمع آوری ، پردازش ، بازیابی اطلاعات اداری و حصول اطمینان از ارائه بهترین خدمات مراقبت از بیمار، برنامه ریزی شده می باشند. هرچقدر که اطلاعات مقامات بیمارستان در خصوص وضعیت بیمارستانشان بیشتر باشد ، به آنها کمک میکند که بهتر تصمیم گیری کنند .

سیستم های جامع اطلاعات بیمارستانی خوب این قابلیت را دارد که با توجه به نیاز های بیمارستان مورد نظر قابل شخصی سازی باشند. به طوریکه بیمارستان بتواند نیاز های خود را به برنامه و یا سازنده آن بدهد بعد برنامه طبق آن نیاز ها یک مدل سازی از مسئله انجام دهد و دقیقا آن چیزی را که بیمارستان می خواهد تحویل دهد. به عنوان مثال شما می توانید یک راه حل برای تحویل اطلاعات به یک پایگاه داده ارتباطی (RDBMS) درخواست کنید. شما همچنین می توانید از فروشنده  بپرسید  که برنامه HIS آن ها دارای ویژگی های کاربر پسند و رابط چند زبانه است که بتواند در طیف نیرو های کار متنوع فعالیت داشته باشد یا خیر.

با ادامه این مقاله در بخش بعدی با ما همراه باشید.


منبع: Hospital Information Systems (HIS)
برچسب ها: -

هیچ دیدگاهی تاکنون برای این خبر ثبت نشده است.

اولین نفر باشید!
دیدگاه خود را ثبت کنید: