مشاهده خبر بازگشت به لیست اخبار

چگونه بدافزارها را از سیستم ویندوزتان پاک کنید؟(2)

نوشته شده توسط: فروزان
در تاریخ:

 

بخش اول

آیا کامپیوتر شما کندتر از حد معمول اجرا می شود؟ آیا تعداد زیادی پاپ آپ دریافت می کنید؟ آیا به مشکلات عجیب و غریب بر می خورید؟ اگر چنین است، ممکن است کامپیوتر شما به ویروس، نرم افزارهای جاسوسی و یا دیگر بدافزارها آلوده شده باشد، حتی اگر برنامه آنتی ویروس نصب کرده باشید. اگرچه مشکلات دیگر همانند مسائل مربوط به سخت افزار، می تواند علائم مشابه آزار دهنده ای داشته باشد، اما بهتر است اگر کامپیوتر شما همانند موارد بالا عمل می کند ابتدا از عدم آلوده شدن سیستم خود به ویروس ها اطمینان حاصل کنید، که در این مقاله نحوه انجام این کار را نشان خواهیم داد.

مرحله 1: در حالت امن وارد شوید.

قبل از هر کاری، بایستی اتصال کامپیوتر خود را از اینترنت قطع کنید، و تا زمانی که آماده پاک کردن کامپیوتر خود نیستید از آن استفاده نکنید. این می تواند به جلوگیری از انتشار بدافزارها و یا نابود کردن اطلاعات خصوصی شما کمک کند. اگر فکر می کنید کامپیوتر شما ممکن است یک ویروس مخرب داشته باشد، کامپیوتر خود را درحالت Safe Mode مایکروسافت بوت کنید. در این حالت، فقط، حداقل برنامه ها و خدمات مورد نیاز لود می شوند. ورود در این حالت از هر گونه بارگذاری خودکار تروجان در هنگام راه اندازی ویندوز جلوگیری می کند. این مرحله مهم است زیرا از آنجایی که فایلها در حال اجرا و یا فعال نیستند، راحت تر حذف می شوند.

متاسفانه، مایکروسافت فرآیند بوت شدن در حالت ایمن را از یک فرآیند نسبتا آسان در ویندوز 7 و ویندوز 8 به یک فرآیند بسیار پیچیده در ویندوز 10 تبدیل کرده است، برای بوت شدن در حالت ایمن ویندوز، ابتدا روی دکمه Start در ویندوز 10 کلیک کنید و اگر قصد راه اندازی مجدد را دارید دکمه Power را انتخاب کنید، اما بر روی هر چیزی کلیک نکنید. سپس کلید Shift را پایین نگه داشته و روی Reboot کلیک کنید. هنگامی که منوی تمام صفحه ظاهر می شود، Troubleshooting را انتخاب کنید، سپس  Advanced Options، و در نهایت Startup Settings. در پنجره بعدی روی دکمه Restart کلیک کنید و منتظر بمانید تا صفحه بعدی ظاهر شود ( با ما همراه باشید، می دانیم که این مراحل طولانی هستند). سپس منویی با گزینه های راه اندازی شماره گذاری شده خواهید دید. شماره 4 را انتخاب کنید که حالت ایمن است. توجه داشته باشید که اگر می خواهید به هر اسکنر آنلاین متصل شوید، باید گزینه 5 را انتخاب کنید، که حالت ایمن با شبکه است.

ممکن است متوجه شوید که کامپیوتر شما در حالت امن به میزان قابل توجهی سریعتر اجرا می شود. این می تواند حاکی از آن باشد که سیستم شما به ویروس آلوده شده است، یا می تواند به این معنی باشد که دارای بسیاری از برنامه های مشروع است که معمولا در کنار ویندوز راه اندازی می شوند.

مرحله 2: حذف فایل های موقت

حالا که در حالت Safe Mode هستید، می خواهید اسکن ویروس را اجرا کنید. اما قبل از انجام این کار، فایل های موقت خود را حذف کنید. انجام این کار ممکن است سرعت اسکن ویروس را بالا ببرد، فضای دیسک را آزاد کند، و حتی از برخی از تروجان خلاص شوید. برای استفاده از ابزار پاکسازی دیسک همراه با ویندوز 10، فقط Disk Cleanup  را در نوار جستجو تایپ کنید و یا پس از فشار دادن دکمه Start ، ابزاری که به عنوان Disk Cleanup  به نظر می رسد را انتخاب کنید.

با ادامه این مقاله در بخش بعدی با ما همراه باشید.


منبع: How to remove malware from your Windows PC
برچسب ها: -

هیچ دیدگاهی تاکنون برای این خبر ثبت نشده است.

اولین نفر باشید!
دیدگاه خود را ثبت کنید: