نرم افزار به عنوان سرویس

5282 بازدید کننده

نرم افزارهای کامپیوتری همه جا هستند! از مدیریت امور مالی، کالا و انبارداری گرفته تا آموزش دروس و علوم مختلف وحتی مدیریت بهتر خرید، فروش و ارتباط با مشتری هایمان. سالیان درازی است که اشخاص و سازمانها برای استفاده از یک نرم افزار، به زیرساخت سخت افزاری و نرم افزاری لازم و مجوزاستفاده (لایسنس) آن نرم افزار نیاز دارند. اما در سالهای اخیر، این رویکرد کم کم رو به منسوخ شدن است چراکه اکثر این افراد به سمت روشی نوین روی آورده اند.

نرم افزارهای کامپیوتری همه جا هستند! از مدیریت امور مالی، کالا و انبارداری گرفته تا آموزش دروس و علوم مختلف وحتی مدیریت بهتر خرید، فروش و ارتباط با مشتری هایمان. سالیان درازی است که اشخاص و سازمانها برای استفاده از یک نرم افزار، به زیرساخت سخت افزاری و نرم افزاری لازم و مجوزاستفاده (لایسنس) آن نرم افزار نیاز دارند. اما در سالهای اخیر، این رویکرد کم کم رو به منسوخ شدن است چراکه اکثر این افراد به سمت روش نوین " نرم افزار به عنوان سرویس " روی آورده اند.

 فرض کنید می خواهید یک نرم افزار حسابداری را برای بهبود امور مالی در کار خود بکار بگیرید. مدل رایج برای چنین کاری به این صورت است؛

ابتدا باید نرم افزارهای مختلف را یافته، آنها را با یکدیگر مقایسه کنید و نهایتا نرم افزاری که بیشتر با نیازها و اولویتهای شما منطبق است را برگزینید. سپس باید نسخه ای از آن را از شرکت تولیدکننده خریداری کنید. همزمان با آن باید سخت افزارها و سایر تجهیزات لازم برای نصب و راه اندازی آن را نیز فراهم کنید. حال می توانید استفاده از نرم افزار را شروع کنید. صبر کنید؛ این همه ماجرا نیست!!

به این فرآیند هزینه های نگهداری، رفع خطا، ذخیره سازی، پشتیبان گیری، بروزرسانی های نرم افزاری/سخت افزاری را اضافه کنید. اگر استفاده در محیط شبکه موردنیاز باشد، هزینه خرید، نصب و نگهداری تجهیزات شبکه را نیز به آن بیافزایید. فضای موردنیاز برای نگهداری این سخت افزارها، تامین انرژی آنها و تهویه مناسب آنها را فراموش نکنید. با کمی دقت می توانید هزینه بلااستفاده بودن نرم افزار را در زمان های غیرکاری ببینید. اگر دورکاری و دسترسی از راه دور مدنظر باشد، هزینه فراهم سازی این دسترسی را نیز باید پرداخت کنید. بعد از همه اینها، تازه ممکن هست که نرم افزار موردنظر اشتباه انتخاب شده باشد و نتواند نیازهای شما را برآورده و رضایت شما را فراهم کند !!!

حال، مدلی را فرض کنید که در آن نیاز به پرداخت هیچیک از این هزینه ها نباشد! نیاز به خرید هیچ سخت افزاری نیز نباشد! حتی نیاز به خرید مجوز استفادۀ آن نرم افزار نیز نباشد. فضایی را تصور کنید که ابتدا بتوانید نرم افزا را تست کنید و اگر مناسب و منطبق بر نیازهای شما بود، فقط هزینه استفاده از آن را بپردازید (بدون اینکه به هیچ سخت افزار یا نرم افزار خاصی نیاز داشته باشد ویا هیچگونه هزینه اضافی دیگری را متحمل شوید).

"نرم افزار به عنوان سرویس" یک رویکرد جدید در ارائه نرم افزار است که در آن، نرم افزار بر روی یک مرجع مرکزی نصب و برای استفاده در محیط های شبکه ای (مانند اینترنت) ارائه می گردد. بدین ترتیب کاربران نیازی به تهیه مجوز استفاده یا تجهیزات سخت افزاری/نرم افزاری مختلف برای استفاده از آن ندارند. فقط کافیست تا حق اشتراک خود را بپردازند و با استفاده از یک کارگزار thin client یا یک مرورگر معمولی از آن نرم افزار استفاده کنند. به عنوان مثال، تصور کنید که برای مدیریت اسناد متنی خود نیازی به نصب و استفاده از نرم افزارهای واژه پرداز مانند Word نداشته باشید. بلکه این نرم افزار در قالب یک وب سایت ارائه گردد. شما به آدرس آن سایت می روید و فایلهای متنی خود را باز می کنید، آنها را ویرایش می کنید و سپس ذخیره/چاپ کنید. اینکار را می توانید از هر کامپیوتری، در هر کجای دنیا، با هر دستگاهی (حتی موبایل و گوشی دستی) انجام دهید. راحت، سریع، بدون دردسر و مطمئن! به چنین نرم افزارهایی که در قالب خدمات و سرویسی از یک وبسایت ارائه می گردند، "نرم افزار به عنوان سرویس" یا Software as a service می گویند.

در بسیاری از تجارت های امروزی، از این رویکرد به منظور کاهش هزینه های فناوری اطلاعات و افزایش سود بهره برده شده است. حسابداری و امور مالی، پروژه های تعاملی و گروهی، مدیریت ارتباط با مشتری، مدیریت سیستم های اطلاعاتی، مدیریت فروش، مدیریت منابع انسانی و مدیریت محتوا از معمولترین نرم افزارهایی هستند که در قالب این رویکرد ارائه می گردند. استقبال از این رویکرد چنان گسترده و فراگیر بوده است که پیش بینی می شود تا سال 2015 سود ناشی از چنین نرم افزارهایی به بیش از 21میلیارد دلار در سال برسد.